Obok wersji tygodniowej z notatnikiem znajdziemy również dzienny z tymi samymi oprawami do wyboru. Oprócz samych kart z tygodniami, w kalendarzu znajdzie się też sporo miejsca na notatki i „listy” z rozpisanymi już nagłówkami, jak książki do przeczytania, czy miejsca do odwiedzenia. Większość z obecnych tu egzemplarzy poradzi sobie bez większego problemu z ulubionym piórem, a i sama jakość często będzie wyraźnie wyższa, niż w przypadku innych producentów. Tak naprawdę jednak sporo produktów wymienionych w tej grupie to po prostu ciut więcej niż po prostu kalendarz na kolejny rok. Jak zobaczycie później, mamy tu i rękodzieło, i kalendarze z mnóstwem dodatkowej wiedzy, a także nietuzinkowe koncepcje usprawiedliwiające wydatek.

Kiedy na zakupy? Niedziele handlowe w 2022 roku

Rząd niemiecki początkowo zadeklarował tylko przekazanie 5000 hełmów, co spotkało się z krytyką w wielu mediach europejskich[290]. Jednak kilka dni po inwazji, w piątek 26 lutego, kanclerz Niemiec Olaf Scholz, poinformował, że z rezerwy Bundeswehry na Ukrainę dostarczonych zostanie 1000 sztuk broni przeciwpancernej i 500 rakiet ziemia-powietrze „Stinger”. 3 marca dodano do tego 2700 radzieckich ręcznych pocisków rakietowych „Strela”[291]. Po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ 25 lutego Stoltenberg zapowiedział, że po raz pierwszy część NATO Response Force zostanie rozmieszczona wśród członków NATO wzdłuż wschodniej granicy Sojuszu.

Żądania Rosji wobec NATO i stanowisko państw zachodnich

Sankcja wymaga, aby każda osoba lub firma, która chce sprzedawać do Rosji technologię, półprzewodniki, oprogramowanie szyfrujące, lasery lub czujniki, zażądała licencji, której domyślnie się odmawia. Sankcja koncentruje się na przemyśle stoczniowym, lotniczym i obronnym. Oznacza to m.in., że nie będzie możliwości aktualizacji oprogramowania i poprawek luk w zabezpieczeniach (wyjątek przyjęto dla aktualizacji smartfonów Google i Apple, aby mieć mniejszy wpływ na przeciętnych Rosjan). Uważa się, że sankcja w odniesieniu do sprzętu spowoduje stopniową degradację infrastruktury technologicznej Rosji[212].

Kalendarz Paperblanks 2024/2025 Wild Flowers Mini Tygodniowy

Parlament Łotwy jednomyślnie uchwalił poprawkę do ustawy o bezpieczeństwie narodowym (dotychczas zabraniającej udziału w wojskach obcych państw), w której zapisano, że łotewscy ochotnicy będą mogli walczyć w obronie Ukrainy. Jednocześnie zastrzeżono, że wspierający stronę rosyjską będą musieli się liczyć z odpowiedzialnością karną[300]. 3 marca rzecznik rosyjskiego ministerstwa obrony Igor Konaszenkow stwierdził, że cudzoziemcy walczący w legionie międzynarodowym będą ścigani jak przestępcy oraz nie mogą mieć tytułu kombatantów i jeńców wojennych[301]. 14 stycznia Rosja zaczęła przerzucać na Białoruś uderzeniowe związki taktyczne ze Wschodniego Okręgu Wojskowego pod pretekstem kolejnych ćwiczeń[27]. W drugiej połowie stycznia Rosja przerzuciła również na Morze Czarne trzy duże okręty desantowe z Floty Bałtyckiej i trzy z Floty Północnej, z oddziałami piechoty morskiej, które dołączyły do sił desantowych Floty Czarnomorskiej[c][24].

Kalendarze A-Journal (tygodniowe i dzienne) [nowość w zestawieniu]

  1. Sankcja koncentruje się na przemyśle stoczniowym, lotniczym i obronnym.
  2. Jednocześnie, jak wskazywał Sztokholmski Międzynarodowy Instytut Badań nad Pokojem (SIPRI), Niemcy pozostawały jednym z największych na świecie producentów i eksporterów broni[289].
  3. Narodowy Bank Ukrainy zawiesił rynki walutowe i ustalił kurs sztywny.
  4. Kalendarz Szachowy będzie zawierał szkice manewrów, czy tabelę na zapisywanie wyników, a kalendarz Japoński opowie nam o kulturze tego kraju.
  5. Specjalna Misja Monitoringowa OBWE (z udziałem Rosjan) określała je jako „nieokreślonego pochodzenia”[32].

Rosyjskich żołnierzy, którzy zostali zabici, zranieni, wzięci w niewolę oraz zaginęli na Ukrainie[f]. Sama liczba zabitych wyniosła od 7 do 15 tysięcy[g][116][117][118][119]. Wyrazem braku rosyjskiego panowania w powietrzu, stało się zestrzelenie 14 stycznia 2024 roku rosyjskiego samolotu wczesnego ostrzegania Berijew A-50, które należą zwykle do najbardziej chronionych statków powietrznych każdych sił powietrznych nimi dysponujących[97]. Tego samego dnia, poważnie uszkodzono także rosyjski samolot dowodzenia Il-22M11, który zdołał wprawdzie awaryjnie wylądować na lotnisku w Anapie, z uwagi jednak na stopień zniszczeń, nie będzie prawdopodobnie mógł zostać przywrócony do służby[97]. 22 i 23 lutego Ługańska Republika Ludowa i Doniecka Republika Ludowa zapowiedziały podjęcie działań w kierunku opanowania całości obwodów ługańskiego i donieckiego z możliwym wsparciem Rosji[35].

Agencja public relations reprezentująca polski oddział Huawei, w lakoniczym komunikacie zdementowała tę informację. Robert Lewandowski, o czym informowały nawet media spoza Europy[247][248]. Po stronie ukraińskiej walczyły przede wszystkim regularne Siły Zbrojne Ukrainy, uzupełniane przez Gwardię Narodową Ukrainy. Główny ciężar walk spoczywał na wojskach lądowych Sił Zbrojnych, które były w stanie powstrzymać i opóźnić przeważające siły rosyjskie. Szczegóły działań regularnych ukraińskich wojsk lądowych nie są upubliczniane przez ukraińskie ministerstwo obrony ani walczących żołnierzy[43]. Dla wzmocnienia morale szeroko nagłaśniane, zwłaszcza w mediach społecznościowych, były natomiast sukcesy Gwardii Narodowej, niszczącej głównie kolumny logistyczne za głównymi siłami rosyjskimi[43].

Ochotnicy spoza Ukrainy weszli w skład Międzynarodowego Legionu Obrony Terytorialnej Ukrainy[52]. Wspierający Ukrainę Rosjanie weszli w skład Legionu Wolność Rosji i Rosyjskiego Korupusu Ochotniczego[53], zaś Białorusini Pułku im. W poniedziałek 28 lutego, piątego dnia od inwazji, po tym, jak władze Ukrainy ogłosiły tworzenie ochotniczych oddziałów międzynarodowych, pojawiły się pierwsze akty wsparcia.

Jednak w piątek 26 lutego minister spraw zagranicznych Belgii Sophie Wilmes zadeklarowała pomoc militarną. Tego samego dnia Francja podjęła decyzję o dodatkowych transportach sprzętu defensywnego oraz zapewniła dostawy paliwa dla Ukrainy. Jednocześnie administracja prezydenta poinformowała o zamrożeniu aktywów finansowych rosyjskich „osobistości” we Francji oraz dyplomatyczne wsparcie na rzecz wykluczenia Rosji z systemu SWIFT[292][293]. Natychmiastowym skutkiem inwazji stała się zapowiedź sankcji gospodarczych ze strony wielu państw i organizacji międzynarodowych. W efekcie już pierwszego dnia inwazji nastąpił na giełdzie moskiewskiej(inne języki) gwałtowny spadek indeksu RTS o 39%[185] i to pomimo dwugodzinnego zawieszenia notowań[186].

Państwa zachodnie nie zaangażowały się wprost w konflikt militarnie, lecz USA i Wielka Brytania udostępniały na bieżąco władzom Ukrainy informacje wywiadowcze, w szczególności dane wywiadu elektronicznego(inne języki), pozwalające na organizację obrony[288]. Inny dekret Putina stanowi, że od kwietnia odbiorcy rosyjskiego gazu z państw „nieprzyjaznych” Rosji mają obowiązek płacić za dostarczany surowiec w rublach, nawet jeżeli kontrakty przewidują zapłatę w Fibo Group Forex Broker-przegląd i FIBO Group Information euro lub dolarach. Importerzy, którzy się do tego obowiązku nie zastosują, mają nie otrzymać zakontraktowanego gazu[220]. Dyrektor zarządzająca Międzynarodowego Funduszu Walutowego, Kristalina Georgiewa, ostrzegła, że konflikt stanowi poważne ryzyko gospodarcze dla regionu i w skali międzynarodowej. Dodała, że Fundusz może pomóc innym krajom dotkniętym konfliktem, rozszerzając pakiet pożyczek o wartości 2,2 miliarda dolarów przygotowywany na pomoc Ukrainie.

Stwierdził, że będą to siły zdolne do szybkiego reagowania (ang. Very High Readiness Joint Task Force, VJTF), obecnie kierowane przez Francję. Stany Zjednoczone ogłosiły 24 lutego, że rozmieszczą dodatkowo 7 tys. Pod dowództwo NATO, po raz pierwszy od czasów zimnej wojny, trafiła także grupa uderzeniowa lotniskowców z USS Harry S. Truman, która weszła na Morze Śródziemne w poprzednim tygodniu w ramach planowanych ćwiczeń[270]. Wymiaru Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych ustaliła istnienie sytuacji masowego napływu wysiedleńców w rozumieniu art. 5 dyrektywy o ochronie tymczasowej[258], która tym samym zostaje zastosowana po raz pierwszy. Uchodźcy z Ukrainy zyskują prawo tymczasowego pobytu w każdym państwie członkowskim, do którego dotrą, bez konieczności wszczynania postępowania azylowego.

Delikatne kolory i układ tygodniowy z notatnikiem, przeplatany miesięcznymi rozkładówkami, tabelką do śledzenia nawyków czy listami celów czy marzeń. Papierniczeni to jedna z polskich marek rozpoznawalnych nawet za granicą! Ich produkty wyglądają klasycznie i jednocześnie niesamowicie. Aktualnie dostępne w trzech różnych formatach i trzech różnych układach, z czego każdy będzie miał jeszcze swoją kolorystykę.

Jeden z najpopularniejszych kalendarzy na świecie to japoński Hobonichi, od kilku lat możemy jednak cieszyć się anglojęzycznym wydaniem. Ultracienki papier Tomoe River, który prześwituje Hiszpański rynek nieruchomości, który wpłynie prawie wszystko, ale nie przebija i setki, jeśli nie tysiące, różnych (dokupowanych osobno) okładek. The Completist to przede wszystkim ładne i nowoczesne okładki.

Rolę centrum logistycznego dla przerzutu sprzętu na terytorium Ukrainy pełni Polska[296]. Dnia inwazji koleją do Kijowa przybyła pierwsza delegacja rządowa. W jej skład weszli szef polskiego rządu – Mateusz Morawiecki, wicepremier Jarosław Kaczyński, premier Czech Petr Fiala i premier Słowenii Janez Janša. Na konferencji prasowej po wieczornym spotkaniu z prezydentem Ukrainy, Jarosław Kaczyński wezwał do powołania misji pokojowej NATO o charakterze militarnym. Według Kaczyńskiego nie wymaga ona członkowska Ukrainy w NATO.

Wnętrza wypełnione są szarymi i miedzianymi nadrukami, dobrze zgrywającymi się z kremowym papierem. Międzynarodowa Unia Biathlonu oraz Międzynarodowa Federacja Gimnastyczna ogłosiły 26 lutego, że sportowcy z Rosji i Białorusi będą mogli startować w organizowanych przez nie zawodach tylko jako zawodnicy Aviva wzrasta rozszerza program wyboru akcji neutralni, niereprezentujący swoich państw[383][384]. Natychmiast po wybuchu wojny władze państwowe i samorządowe, organizacje humanitarne i indywidualni wolontariusze rozpoczęli akcję zbiórki środków i zaopatrzenia, a także organizacji przewozu i pobytu dla napływającej fali uchodźców[365].

Ich tygodniowa propozycja jest bardzo minimalistyczna i zgrabna. Na każdej rozkładówce mamy do dyspozycji 8 prostokątów — po jednym na każdy dzień plus jeden na dowolne notatki. Niektóre kalendarze będą miały układ dzienny z rozpiską godzinową. W Czaromarowniku na 2022 znajdziemy horoskopy, fazy księżyca, czy nawet spis magicznych świąt. Dzienny układ wciąż pozostawia w tygodniu sporo miejsca na notatki (którego z kolei może brakować w soboty i niedziele). Jeden z wydawanych co roku „klasyków” to kalendarz tygodniowy z kreskówkowym kotem Simona.

Ich kalendarze nie specjalnie będą zachwycać wnętrzem, choć ich okładki są przepiękne i to najważniejsze. Atrakcyjne cenowo, dostępne w kilku różnych formatach i układach zaspokoją większość podstawowych kalendarzowych potrzeb. Po wskazaniu kursorem zaznaczonego dnia wyświetlona zostanie dodatkowa informacja o święcie obchodzonym w tym dniu, natomiast kliknięcie na ikonę pytajnika w prawym górnym narożniku kalendarza na wybrany miesiąc powoduje wyświetlenie dodatkowej listy z datami świąt obchodzonych w tym miesiącu. W celu zobaczenia szczegółowego kalendarza na wybrany miesiąc roku należy kliknąć w nazwę tego miesiąca.

Notowania zawiesiła także Giełda Papierów Wartościowych w Petersburgu[187]. Obrót na giełdzie w Moskwie, początkowo w ograniczonym zakresie, został przywrócony 24 marca[188]. Tuż przed początkiem rosyjskiej inwazji w lutym 2022 roku, Rosja dysponowała samolotami bojowymi, podczas gdy Ukraina 132 – z których wszystkie były przestarzałe w stosunku do większości samolotów rosyjskich[93]. W początkowej fazie wojny, Siły Powietrzno-Kosmiczne Federacji Rosyjskiej przeprowadziły intensywne ataki na ukraińskie systemy obrony powietrznej, z użyciem kombinowanych ataków za pomocą pocisków manewrujących i pocisków balistycznych, a także pocisków przeciwradarowych[94].

4 marca rosyjska agencja prasowa Tass poinformowała, że koncern nie zamierza zakończyć działaności w tym kraju[241]. Tego samego dnia wieczorem ukraińska agencja Interfax–Ukraine poinformowała o decyzji dużych sieci ukraińskich sklepów (Novus, Varus, Silpo, Fora, FOZZY, Thrash), wycofujących ze sprzedaży produkty Coca-Coli[242][243]. Informacja o kontynuacji działalności przez Coca-Colę w Rosji odbiła się szerokiem echem w krajach zachodnich, na co koncern odpowiedział następnego dnia informując o wycofaniu się z rynku rosyjskiego[244]. Szkolenie miało się odbyć bezpośrednio po ataku na rosyjskie strony rządowe (w pierwszym tygodniu inwazji), na których hakerzy publikowali zdjęcia nagrobków[245][246].

Poniżej umieszczono listę gotowych kalendarzy w formacie PDF, które można łatwopobrać i wydrukować.Jeżeli potrzebnego typu kalendarza nie ma na liście, można użyć formularzapowyżej.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *